Jak výpadaly pera v minulostí?

Jsme jístý, že nikdo z Vás neví jak a kde povstala první na světě pružina. Tušime též, že nikdy jste nepřemyšlejí o pružině jako o něčím důležítým. Je to vaší chyba. Kdyby ne pera spousta věcí, kterých uživáme každý den absolutně by nefungovalo. Myslíme, že pera zasluhují na to, aby rozumět jak jsou významné pro lídi.

Začatek pružin

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Měli byste vědět, že výroba pružin koná se už dlouhé léta navíc i věky. Domyšleme se, že kdy to čtete jste opravdu udivený a hloubate jak je to vůbec možne. Vynasnažime se krátce Vám to popsát.

Už několik věků zpátky zužitkovaná zůstala zásada fungovaní pružiny. Myslíme tady o oblouku, ve kterým ma místo náhlé vybíjení akumulované energie. Pravidlo fungovaní pera použivané bylo také v některých léčkach na zvířata, které měly mocně napjaté dřevené tyče. V římském období na metaní balistických střel, během mořských bitev, byla upotřebovaná elasticita

ohnutých prken. Můžeme říct, že byla to úvodní placaté pero. Okolo roku 1485 Leonardo da Vinci připravil projekt, ve kterým do velké kuši, která byla oblehácí zbraní, dodál něco, co teď mohli bysme nazvat druhem listové pružiny. Je nutné také zmínit o miniturní kuše z oceli, která byla objevená španělskými Maurama v XV. století. Kuše byla tak malá, že možne bylo schovát jí v rukavě. Přibližně roku 1500 pružina vystupuje v nové důležité formě, myslíme tady o pružině spirálové, která pozdějí hrála významnou role pramenu energie v hodinách.

Pružiny

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Víc než sto let pozdějí, v roce 1616 Veranzio Fausto, který byl autorem publikaci o mašinech, nakreslíl projekt povozu na perech. Padésat let pozdějí pera z oceli byly už uživané v povozéch. Už pod konec XVIII. století byla vymyšlená pružina vinutá, která – jak můžeme připouštět – povstala z pera spirálného. Asi roku 1800 Joseph Bramah vytvořil mašinu na navíjení takových per. Jestli zajímají Vás čalounické pružiny to vzniklý v roce 1826 v Anglie.

Předložili jsme tady kratcé historie počátku pružin – Vanel. Jak můžete si všimnout je ona velice interesantní. Jsme jístý, že neměli jste pojětí, že už pár věků lidé upotřebují pružiny. Jistě kdysi vypadalo to zcela jinak než dnes. Všechno proto, že technika rozvinula se a současná výroba a použivaní pružin je povšednější.