Druhy pružin.

Existuje nejméně několik žanrů per. Jejich výroba je opravdu komplikovaným procesem. Jistě nejdůležitější je počátek produkcí pružin. Postupem, který má vliv na celou výrobu per, je formování. Proto je to tak podstatné. To jak vypada pružina má také vliv na její vlastnosti a je to avšak nejvýznamnější.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/

Výroba pružin se skláda z pár etap. První fáze to tvarování pružin, které je hodně významné z toho důvodu, že má vlív na celý proces výroby. Druhá věc, jakou děla se s perami to tepelní stabilizace. Má to vliv na trvalost per. Jde o zvětšení pevnosti pružiny. Potom pero přechází povrchovou úpravu mechanickou a velice podstatné úpravy antikorozní a značení povrchu. Podstatné jsou zkoušky kvality, které mají některe pera. Jen takové zkoušky mohou davát nám záruku, že výrobek je nejlepší jakosti.

Nejpopularnější určitě jsou pera tlačné, které můžeme nalézt ve věcích, které používáme každodenně. Dobrým příkladem jsou propisky, které vevnitř mají nevelké pružiny tlačné. Jiným pozoruhodným příkladem použiti per tlačných jsou pera, které najdeme v naších automobilech nebo v jiných dopravních prostředkách. Přečtěte si více o tomto: číst dál.

Druhý spousta popularní druh per to pružiny tažné. Nejdůležitějším úkolem takových pružin je shromaždění sily, kterou později mají v konkrétním čase opět vydát. Velice významné je také zeslabování nárazy a otřesy a zachovávaní stability mašín. Pozoruhodné je, že takový typ pružin většina z nás má v svých bytech – myslíme tady o oknech, které ve většině případů mají pružiny tažné, které pomáhají je otevírat a zavírat.

Výroba pružin je složitým procesem, během kterého používané jsou různé materiály. Jistě nejpopularnější jsou pera kovové. Druhý typ to pera pryžové. Samozřejmě této druhy per můžeme rozčlenit na menší skupiny.

Zakládní je rovněž namáhání per. Možne je rozdělit je do pár skupin, první skupina to pružiny, kterých materiál nezůstal využitý optimálně – jsou to pružiny namáhané ohnutím. Další skupinou jsou pera kovové zatěžované ohybem. Myslíme tady o listových pružinách, které díky tření mezi listy mají tlumící výsledek, vzpěrné listové pružiny, které díky tuhost zmenšuji se až k nule, a rovněž šroubovité pružiny zkrutné a pera spirálové.

Sprężyna na czarnym tle

Autor: http://pixabay.com/
Źródło: http://pixabay.com/

Existuji také pružiny namáhané krutem. Nejvýznamnější jsou pružiny šroubovité válcové, zároveň tažné jak i tlačné. Meně popularní jsou pera šroubovité kuželové, zkrutné a také pera namáhané kombinovaně. Příkladem tých posledních jsou pera talířové a kroužkové.