Pružiny a jejích druhý.

Výroba pružin je složitým procesem. Nejtěžší je počátek výroby per. Jde tady o tvarování, které ma vlív na celou výrobu per, a proto je tak zakládní. Vzhled pružiny ma také vliv na její vlastnosti a je to avšak nedůležitější.

Druhá etápa procesu výroby per je tepelní úpevnění. Jde tady o zvětšení trvalosti pera. Potom pružina přechází povrchovou úpravu mechanickou a velmi podstatné úpravy antikorozní a značení povrchu. Důležité jsou zkoušky kvality, které mají některe pružiny. Jen takové testy mohou davát nám garance, že produkt je nejlepší kvality.

Určitě výroba pružin ma velký vliv na vlastnosti pružin. Různorodné typy per byly produkované jínou metodou.

Tlačné pružiny

Autor: Daren
Źródło: http://www.flickr.com

Pružiny je možné rozdělit na pár různorodných skupin. Určitě nejpopularnějším žánrem pružin jsou pera tlačné, se kterými se setkáváme každého dne. Většina z nás si vůbec toho neuvědomuje.Pružiny tlačné můžeme nalézt v malých a velkých věcích, kterých používáme každého dne. Dobrým příkladem jsou předměty, kterých každý z nás opravdu používá – propisky, vevnitř kterých najdeme nevelké pera tlačné – klikněte zde. Velice významné použíti pružin tlačných pera, které můžeme nalézt v rozmanitého žánru komunikačních prostředkách.

Tažné pružiny ve strojích

Autor: mpclemens
Źródło: http://www.flickr.com

Druhý velice popularní žánr per je pružiny tažné. Jejích nejvýznamnějším úkolem je shromaždění sily a pozdějí její opětné vydavání. Hodně podstatné je rovněž zeslabování nárazy a otřesy a zachovávaní stability mašín. Většina z nás takové pružiny ma v svých oknech, kde úkolem pružin je snadnější otevírání a zavírání.Rozdělení per je možné též z důvodu materiálů, který zůstal použity do jejích výroby. Nejvic popularní jsou jistě pera udělané z kovu. Druhým žánrem per jsou pera pryžové. Co je jasné, týto skupiny je možné rozdělit dále na menší skupiny.

Hodně podstatný je rovněž způsob jakým pera jsou namáhané. První skupina to pružiny, kterých materiál nezůstal využitý optimálně – jsou to pera namáhané ohnutím. Obrovskou skupinu tvoří pružiny kovové zatěžované ohybem. Myslíme tady o listových perách, které díky tření mezi listy mají tlumící výsledek, vzpěrné listové pera, které díky tuhost zmenšuji se až k nule, a takétéžrovněž šroubovité pružiny zkrutné a pera spirálové.

Existuji rovněž pružiny namáhané krutem. Nejzakladnější jsou pera šroubovité válcové, zároveň tažné jak i tlačné. Meně popularní jsou pera šroubovité kuželové, zkrutné a rovněž pružiny namáhané kombinovaně. Příkladem tých posledních jsou pružiny talířové a kroužkové.