Typy per

Pružiny jsou malýmí částmí, které najdeme v každým týpě strojů. Bezmála nikdo neví jak významnou hrájí rolu. Pružiny akumulují energie a též tlumí rázy a chvění.

Pružiny

Źródło: http://www.vanel.com

Mnoho lidí ví jen o jedným nejvíc znamým druhu per. Avšak pera měli bychom podělit na několik týpů. Nejvíc známý žánr to pera tlačné, které mohou mít broušené nebo nebroušené závěrné závity. Můžeme je dalé rozdělit na pružinypera válcové, kuželové a soudkovité. Jestli jde o pružiny tlačné válcove mohou one být s pravidelným nebo progresivním stoupáním. Následující druh per to pera tažné, které mají víc podgrup.

Mohli bysme tady rozeznávat pera s oky obvyklýmí, s oky anglickými, s půloky, s půloky protaženými, s bočními oky, které jsou mimo osu, s oky vestvěnými, ve kterých oka jsou oddělené od těla a rovněž pera bez ok, které jsou zavěšení pomoci závitů. Následující v pořádků jsou pružiny točné, které rozdělime na takové druhy: pružíny radiálné, to znamena, že kolem osy, točí například roletou, bez ramínek přímé nebo s ramínky různě tvarovanými. Existují také torzní tyče příme a též, které jsou tvarované případně se závity a jsou to stabilizátory. Stojí to za to, aby řict něco o tvarových pružinech, které obvykle mají široce definované tvary a jsou použivané v nejrůžnějšších věcích. V některých prodejnách najdete také bowdeny zda napřiklád nosiče, kabelové vedení nebo kanálové čističe.

Typy pružin

Autor: http://www.freeimages.com/
Źródło: http://www.freeimages.com/

Jestli jde o využiti to musíte vědět, že nejčastěji se použiva per pro strojírenský průmysl, a to znamena mezi jínymi obrábecí mašiny, dopravníky, vibrační stroje, textilní mašiny a tvářecí mašiny. Naprosto jíny tvár mají pera, kterých se uživa v energetice, jsou to kompresory, turbiny, závěsy a ventile. Hodně důležite jsou pružiny, které můžeme nalezt v automobilech a motocyklech. Jsou to zpravidla pera tlačné z kruhového profilu, listové pružnice nebo stabilizátory. Jsou one také uživané povšechně. Jenom někteří líde ví, že pera jsou též v zámkech, vratech, hodinach, roletach, výtahach, brzdach a spojkach.

Pružiny jsou velice důležitou částí života každeho člověka. Často dbají o naší bezpečnost. Bohužel malokoho to vůbec zajíma. Je to ohromná škoda, protože tema pružin je hodně bohaté a rozsáhlé.

Jestli musíte nabyt pera nejprve musíte vědět, kde budete jejích uživat. Nejduležitější je brát v úvahu cíl, který ma pero plnit. Moc významné je kontrolovaní na jakost pružin. Někdy je lepší vydát víc peněz, ale mít věc dobré jakostí.