You are hereJaký býl začatek pružin?

Jaký býl začatek pružin?


By admin - Posted on 16 September 2014

Jsme jístý, že většina z Vás neví jak a kde povstala první na světě pero. Dohadujeme se také, že nikdy jste nepřemyšlejí o pružině jako o něčím důležítým. Je to vaší nedopatření. Kdyby ne pera mnoho věcí, kterých uživáme každodenně opravdu by nefungovalo. Myslíme, že pera zasluhují na to, aby pochopít jak jsou významné pro lídi.
Začatek pružin
Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com
Musíte pochopit, že výroba per odbýva se už dlouhé léta ba i věky. Myslíme, že kdy to čtete jste opravdu ohromený a zamýšlete se jak je to vůbec možne. Usilujeme krátce Vám to popsát.

Už několik tísiců let zpátky využitá zůstala zásada fungovaní pružiny. Myslíme tady o oblouku, ve kterým ma místo rychlé vybíjení nashromážděné energie. Pravidlo fungovaní pera použivané bylo také v některých pastech na zvířata, které obsahovaly mocně natažené dřevené tyče. V římském období na metaní balistických střel, v rozmezí mořských bitev, byla uživaná elasticitasehnutých desek. Chceme říct, že byla to první plochá pružina. Přibližně roku 1485 Leonardo da Vinci připravil projekt, ve kterým do velké kuši, která byla oblehácí zbraní, dodál něco, co teď můžeme pojmenovat druhem listového pera. Je třeba také zmínit o malé kuše z oceli, která byla objevená španělskými Maurama v XV. století. Kuše byla tak nevelká, že možne bylo schovát jí v rukavě. Přibližně roku 1500 pružina vystupuje v pokrokové podstatné podobě, myslíme tady o pružině spirálové, která pozdějí hrála důležitou role zdroju energie v hodinách.

Pružiny
Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com
Víc než sto let pozdějí, v roce 1616 Veranzio Fausto, který byl autorem knihy o strojech, nakreslíl kreslení povozu na pružinach. Padésat let pozdějí pera z oceli byly už uživané v povozéch. Už pod konec XVIII. století existovala pružina vinutá, která – jak můžeme uznát – povstala z pružiny spirálné. Přibližně roku 1800 Joseph Bramah vytvořil stroj na navíjení takových pružin. Pokud zajímají Vás čalounické pružiny to vzniklý v roce 1826 v Anglie.

Ukázali jsme tady stručně historie vzniku pružin - Vanel. Jak můžete postřehnout je ona velmi zajímavá. Jsme jístý, že nevěděli jste, že už pár věků lidé použivájí pružiny. Jasně kdysi vypadalo to naprosto jinak než dnes. Všechno proto, že technika rozvinula se a současná výroba a použivaní pružin je povšednější.